Odzysk i zagospodarowanie biogazu składowiskowego

Na wysypisku w RZUOK w Machnaczu znajduje się instalacja do ujęcia oraz gospodarczego wykorzystania biogazu składowiskowego. W skład instalacji wchodzą:

  1. studnie odgazowania dostosowane do poboru biogazu z odpadów składowanych od roku 1995 w starej niecce,
  2. instalacja gazociągów zbiorczych oraz przesyłowych,
  3. stanowisko spalania biogazu z pochodnią,
  4. generator prądu wraz z blokiem cieplnym.

W wyniku spalania biogazu składowiskowego w generatorze prądu wytwarzana jest energia cieplna oraz energia elektryczna. Energia elektryczna wykorzystywana jest do zasilania urządzeń RZUOK. Natomiast ciepło odpadowe powstające jako produkt uboczny w generatorze prądu, kierowane jest do bloku cieplnego i dalej jako czynnik grzewczy kierowany jest do sieci grzewczych w obiektach RZUOK oraz do tuneli foliowych. Nadmiar biogazu, który nie zostanie wykorzystany w generatorze prądu jest spalany w pochodni.

Celem zagospodarowania ciepła produkowanego w generatorze prądu, na terenie zakładu wybudowano dwa tunele foliowe w których odbywa się produkcja roślin ozdobnych, które sprzedawane są na rynku lokalnym.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
AKCEPTUJĘ